Cluj-Napoca
15.07.2009

Locul I pentru echipa de karate din cadrul Clubului Sportiv Politehnica la Campionatul European pentru seniori, varianta WUKF

Echipa de karate din cadrul Clubului Sortiv POLITEHNICA din Cluj-Napoca a obţinut un număr important de medalii (aur, argint şi bronz) în cadrul Campionatului European de Karate pentru Seniori – varianta WUKF  (World Union of Karate-do Federation) desfăşurat la Santarem, în Portugalia, între 9 – 11 aprilie.

De remarcat că întreg lotul reprezentativ al României, al federaţiei de specialitate (Federaţia Română de Karate – WKC), a ocupat locul 1, urmat de Italia şi Ucraina, cu un total de 39 de medalii câştigate (18 de aur, 8 de argint şi 13 de bronz). La ediţia din acest an a Campionatului European de Karate pentru Seniori, varianta WUKF, au participat reprezentanţii a 25 de federaţii naţionale de specialitate.

Amintim că România a fost reprezentată de 43 de sportivi karateka, dintre care 17 sunt legitimaţi la Clubului sportiv Politehnica din Cluj-Napoca, fiecare „politehnist” obţinând cel puţin o medalie. Însă nu puţini dintre „politehniştii”  clujeni au obţinut mai multe medalii, la diferite categorii competiţionale desfăşurate în cadrul acestui campionat european.