Marti, 17 ianuarie a.c., conducerea Universitatii Tehnice din Cluj-Napoca, s-a întalnit cu d-nul Nicholas F. Taubman, ambasadorul Statelor Unite în România si cu sotia acestuia d-na Jenny Taubman, intalnire care a avut loc la sediul facultatilor de profil mecanic, de pe platforma din bulevardul Muncii. Vizita a avut loc in contextul demararii investitiei companiei Emerson (una dintre primele zece companii din SUA, dupa cifra de afaceri) in municipiul Cluj-Napoca, ocazie cu care au fost analizate posibilitatile de implicare a Universitatii Tehnice  in buna derulare a acestei investii americane in zona municipiului nostru. Excelenta S-a a vizitat de asemenea spatiul alocat firmei Emerson S.A. in incinta UTC-N, spatiu ce va fi utilizat de compania americana pana la punerea in functiune a capacitatilor proprii de productie si cercetare. Domnului ambasador i s-a decernat o Diploma de Onoare din partea Senatului UTCN.