Azi, 31 Ianuarie, intre orele 15.00-15.45, va avea loc seminarul de prezentare a retelei europene de centre de inovare si transfer tehnologic (IRC), sustinut de dl. Dr. Radu Adrian Mlesnita, presedinte al Centrului de Afaceri Transilvania.

Misiunea IRC-urilor este de a sprijini inovarea si cooperarea tehnologicã transnationalã în Europa, cu ajutorul unor servicii de business specializat.

Serviciile IRC au ca tintã primarã tehnologia orientatã cãtre întreprinderile mici si mijlocii, dar sunt puse si la dispozitia marilor companii, institutelor de cercetare, universitãtilor, centrelor tehnologice si agentiilor de inovare. Primul Centru de Inovare a fost înfiintat în 1995 cu suportul Comisiei Europene. Scopul a fost crearea unei platforme pan-europene care sã stimuleze transferul transnational de tehnologie si sã promoveze servicii de inovare.

În ultimii 5 ani IRC-urile, lucrând într-o cooperare strânsã, au asistat aproximativ 5 000 de negocieri de transfer tehnologic si au ajutat mai mult de 65 000 de companii client sã îsi îmbunãtãteascã tehnologiile si sã îsi exploateze rezultatele cercetãrii.

Cele 71 de centre regionale IRC sunt rãspândite în 30 tari, din Uniunea Europeanã si din afara ei.

Conducerea UTC-N are ca obiectiv dezvoltarea unui punct focal IRC si va invita sa participati la acest seminar pentru a stabili modalitatile de comunicare si colaborare in cadrul acestui proiect.

Persona de contact:
Liliana Pop