PRO INVENT

PRO INVENT 2009

Clujul va deveni în aceasta primãvarã, asemeni ultimilor ÅŸase ani, o veritabilã Cetate a cercetãrii ÅŸtiinÅ£ifice, inovãrii, inventicii.

Complexul expoziţional Expo-Transilvania din Cluj-Napoca va gãzdui în perioada 24-27 martie 2009, cea de a VII-a ediţie a Salonului Internaţional al Cercetãrii, Inovãrii şi Inventicii PRO INVENT.

Manifestatea, desfãşuratã sub auspicile Ministerului Educaţiei, Cercetãrii şi Inovãrii, Autoritatea Naţionalã pentru Cercetare ştiinţificã este organizatã de: Universitatea Tehnicã din Cluj-Napoca, Camera de Comerţ şi Industrie Cluj, Expo-Translvania S.A.

Cluj-Napoca şi Societatea Inventatorilor din România.Parteneri: Agenţia de Dezvoltare Nord-Vest, Academia de ştiinţe Tehnice, Filiala Cluj, Forumul Inventatorilor Români, Uniunea Universitãţilor Clujene, Agenţia de Stat pentru Protecţie Intelectualã a Republicii Moldova.

Salonul se doreşte a fi, asemeni celorlalte ediţii, un loc de întâlnire al inventatorilor atât cu potenţialii utilizatori cât şi cu publicul larg. Totodata, se va proceda la jurizarea şi acordarea de distincţii pentru cele mai valoroase invenţii prezente la salon.

Şi-au anunţat participarea cca. 200 de cercetãtori, inovatori şi inventatori din ţarã, Republica Moldova, Ucraina şi Federaţia Rusã, ce vor prezenta lucrãri din cele mai diverse domenii de aplicabilitate, cu un notabile soluţii ecologice, energetice, de impact economic.

Detalii privind condiţiile de participare, programul Salonului, distincţiile ce vor fi acordate:

- Stanciu Emil - Constantin tel. 0264-401359; 0740-332017, e-mail: emil_stanciu_constantin@yahoo.com      sau

- Prof.dr.ing. Ioan Pop tel.0264-401726; 0765-534745;  e-mail: ioanpop@yahoo.com