Matthias Kleiner, presedintele Agentiei Germane a Cercetãrii si vicepresedinte al European Science Foundation, doctor honoris causa al Universitãtii Tehnice din Cluj-Napoca

Universitatea Tehnicã din Cluj-Napoca a avut onoarea sã acorde  titlul de doctor honoris causa domnului profesor dr. ing. Matthias Kleiner presedinte al Agentiei Germane a Cercetãrii si vicepresedinte al European Science Foundation, în cadrul sedintei solemne a Senatului desfãsuratã în data de 9 noiembrie, în aula „Alexandru Domsa”, din sediul rectoratului de pe str. Constantin Daicoviciu nr. 15.

Cuvântul de deschidere al ceremoniei a fost tinut de rectorul Universitãtii Tehnice din Cluj-Napoca, prof. dr. ing. Radu Munteanu. Laudatio - despre personalitatea si cariera domnului profesorul dr. ing. Matthias Kleiner -  a fost prezentatã de prof. dr. ing. Dorel Banabic, cadru didactic al Universitãtii Tehnice din Cluj-Napoca si membru correspondent al Academiei Române.

Dupã înmânarea diplomei si învesmântarea cu roba de doctor honoris causa, profesorul dr. ing. Matthias Kleiner si-a sustine alocutiunea sa, acea lectio prima, ca nou membru al corpului profesoral al Universitãtii Tehnice clujene. De asemnea, Matthias Kleiner a explicat auditoriului cum functioneazã Agentia Germanã a Cercetãrii.  Scurte interventii au sustinut si câtiva dintre invitatii acestei ceremonii, prof. dr. ing. Gunter Spur de la Universitatea Tehnicã din Berlin, prof. dr. ing. Erman Tekkaya de la Universitatea din Dortmund si Consulul General al Germnaiei la Sibiu, dr. Thomas Gerlach.

Laudatio

Daniel SÎRB,