Cluj-Napoca,
04 mai 2010

Comunicat de presã
"Profesori Bologna" ai Univesităţii Tehnice din Cluj-Napoca

Prof. dr. ing. Daniela Manea de la Catedra de Construcţii Civile, Fundaţii şi Materiale de Construcţii din cadrul Facultăţii de Construcţii şi prof. dr. ing. Honoriu Vălean de la Catedra de Automatică a Facultăţii de Automatică şi Calculatoare, din cadrul Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca, au primit diploma şi recunoaşterea de "Profesori Bologna" a Asociaţiei Naţionale a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) în cadrul unei gale festive intitulată "Marii profesori care ne inspiră", organizată la Opera din Timişoara, pe 23 aprilie. La eveniment au fost invitate 55 de cadre didactice universitare din ţară nominalizate la această distincţie care onorează profesorul pentru amprenta lăsată asupra studentului.

Peste 600 de cadre didactice universitare din toate centrele universitare din ţară au fost nominalizate pentru selecţia finală făcută de studenţii din cadrul ANSOR, în urma unei campanii naţionale, ajungând ca în final să fie alese 55, pentru titlul de "Profesor Bologna".  Această apreciere a studenţilor vizavi de profesorii lor este motivată şi în textul ce apare pe diploma acordată laureaţilor.

"Stimate Profesor,
pentru că aţi reuşit să ne ascultaţi, nu doar să ne auziţi;
pentru că nu puneţi la îndoială faptul că merităm sau că suntem pregătiţi pentru un sistem mai bun;
pentru că aţi reuşit să împingeţi frontiera cunoaşterii umane într-un anumit domeniu şi nu doar să reproduceţi ce alţii au creat;
pentru că sunteţi membru active în comunitatea academică şi pentru că ne îndrumaţi şi pe noi să fim parte din această comunitate;
pentru că anul acesta am participat la un curs mai bun decât cel de anul trecut şi astfel aţi devenit adeptul unei culturi a calităţii şi aţi reuşit mereu să îmbunătăţiţi experienţele noastre de învăţare;
pentru că aţi fost un partener autentic şi deschis întotodeauna la dialog;
pentru acestea şi multe altele, Stimate Profesor, noi studenţii, vă declarăm Profesor Bologna!"

Galerie foto: