În perioada 17-18 septembrie 2004, o delegatie a Universitãtii Tehnice din Cluj-Napoca formatã din Rectorul UTC-N, Prof.dr.ing. Radu MUNTEANU si Prof.dr.ing. Mircea PETRINA, prorector, a participat la Bologna, la ceremonia anualã de semnare a MAGNA CHARTA UNIVERSITATUM, împreunã cu delegatii ale altor 30 de universitãti europene.

Ceremonia s-a bucurat de prezenta unor personalitãti de prim rang ale culturii europene, între care Umberto Eco, Fabio Roversi Monaco, presedintele Colegiului “Observatory Magna Charta Universitatum”, Pier Ugo Calzolari, Rector al Universitãtii din Bologna si Prof.dr. Andrei Marga, din partea Asociatiei Universitãtilor Europene.

Semnarea MAGNA CHARTA UNIVERSITATUM de cãtre Rectorul UTC-N reprezintã un pas înainte pe drumul european pe care s-a înscris universitatea noastrã, o modalitate de raliere la aspiratiile si valorile promovate de Charta de la Bologna.