Cluj-Napoca
15.07.2009

Absolventa a Universitatii Tehnice din Cluj-Napoca
intre primii 100 de tineri cercetatori din SUA

Rada Flavia Mihalcea, absolventa a Universitatii Tehnice din Cluj-Napoca, a fost nominalizata, pe 9 iulie, de presedintele american, Barack Obama, intre primii 100 de tineri cercetatori din SUA care vor primi premiul “Presidential Early Career Awards for Scientists and Engineers”. Premiile vor fi acordate in cadrul unei ceremonii care va avea loc la Casa Alba.

La Rectoratul Universitatii Tehnice din Cluj-Napoca, str. Constantin Daicoviciu nr.15, va avea loc, joi, 16 iulie, de ora 13, festivitatea de inmanare a unei diplome de onoare proaspat nominalizatei absolvente a Politehnicii clujene intre primii 100 tineri cercetatori din SUA. La festivitate vor fi prezenti parintii Radei Flavia Mihalcea, carora le va fi inmanata diploma pentru a fi transmisa ulterior fiicei lor, in Satele Unite.

Castigatorii au fost desemnati de noua departamente si agentii federale din SUA tinandu-se cont de rezultatele obtinute in proiectele de cercetare. “Acesti extraordinar de dotati tineri oameni de stiinta si ingineri reprezinta ceea ce este mai bun in tara noastra. Cu talentul, creativitatea si dedicarea lor, sunt convins ca vor conduce domeniile lor spre noi descoperiri si ca ne vor ajuta sa utilizam stiinta si tehnologia pentru ridicarea natiunii si a lumii noastre” a subliniat presedintele Barack Obama. Premiile au fost instituite de presedintele Bill Clinton in 1996, iar castigatorii primesc o finantare pentru o cercetare pe o perioada pana la 5 ani.

Rada Flavia Mihalcea a absolvit in 1997 Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca, Facultatea de Automatica si Calculatoare. Este Associate Professor la University of North Texas, Departamentul de Stiinta si Ingineria Calculatoarelor. Ea este implicata in cercetarea procesarii limbajelor naturale, invatarea masinilor si recuperarea informatiilor.

Daniel SÎRB,

Compartimentul de relaţii publice
Str. Constantin Daicoviciu nr. 15,400020 Cluj-Napoca
web-site: www.utcluj.ro